Ohebné proudové Rogovského cívky jsou vhodné na měření střídavých proudů ve velkých nebo neobvykle tvarovaných vodičích, kde je omezený prostor kolem vodiče nebo kde je potřeba lehký převodník, který je možné na vodič zavěsit.
Řada cívek 1000:
Rocoil ohebné cívky jsou dodávány v délkách až několika metrů, s nebo bez stínění a v různých provedeních. Ohebné cívky jsou specifikovány podle jejich délky a nikoliv podle velikosti vodiče, které budou obepínat. Ohebné cívky se zasouvacími konci: U řady 1000 jsou konce cívky "spojeny" dohromady a v místě spojení je namontována přídavná cívka, která kompenzuje mezeru ve vinutí. Jsou navíjeny různými rozměry drátů, které poskytují vzájemné hodnoty indukčnosti v rozsahu 0,2 až 0,3 mikro Henry. Tyto cívky jsou opatřeny buď zasouvacími konci nebo šroubovacími konci. Cívky jsou obvykle vybaveny 2m dlouhým výstupním kabelem (kroucený pár s celkovým stíněním), ale mohou být namontovány i delší vodiče až do 100m.
Typ 1012: ohebná cívka, bez stínění, se dvěma vrstvami izolace, obsahující barevnou vnitřní vrstvu pokrytou tuhou šedou / černou vnější vrstvou. Průměr průřezu přibližně 10 mm
Typ 1112: ohebná cívka, která obsahuje elektrostatické stínění. Izolace přes stínění se skládá z barevné vnitřní vrstvy z pevné šedé / černé vnější vrstvy. Průměr průřezu přibližně 12 mm.
Typ 1022: malá cívka s průřezem (průměr přibližně 6 mm), nestíněná dvojitá izolace
Typ 1122: cívka s malým průřezem (průměr přibližně 7 mm), stíněná a dvojitá izolace
Typ 1232: cívka s nízkým výstupem: Stíněná cívka použitá tam, kde je rychlost změny proudu velmi velká, aby se zajistilo, že napětí vyvinuté v cívce není příliš velké. Průměr průřezu přibližně 7,5 mm.
Řada cívek 4000:
Ohebné cívky s překrývajícími se konci: U těchto cívek se konce překrývají, aby se vyrovnaly konce vinutí. V některých případech není rušení z rozptýlených magnetických polí tak dobré jako u sérií cívek řady 1000. Řada 4000 používá pro vyrovnání konců jednoduchou sponu/pásek/suchý zip.
Typ 4022: cívka s malým průřezem (průměr přibližně 6 mm), nestíněná.
Typ 4022 / NC: stejně jako 4022, ale s upevněním na kabelovou spojku pro dlouhodobé instalace.
Vlastnosti: Ohebné cívky jsou obecně pohodlnější než pevné cívky, ale jsou méně přesné. (1% ve srovnání s 0,1% pro tuhou cívku). Jsou lepší než pevné cívky pro vysokofrekvenční měření. Cívky jsou navinuty na flexibilním prvku. Obvykle se používají dvě velikosti: "Standardní" cívky používají tvarovací zařízení o průměru 7 mm, na tloušťce 3,2 mm jsou navinuty "tenké" cívky. Celkový průřez cívky závisí na tom, zda je stíněný a na tloušťce izolace.
Zarovnání konců: Cívky jsou namontovány obalením kolem měřeného vodiče a spojením konců. V praxi je velmi obtížné zarovnat konce bez mezery ve vinutí. Vlivem mezery je to, že cívka může být citlivá na rušení ze sousedních vodičů nebo jiných zdrojů magnetických polí. Pro zajištění přesného zarovnání konců jsou použity různé metody. Cívky se šroubovými spoji nebo s koncovkami pro navlékání obsahují přídavné vinutí, které kompenzuje mezeru a minimalizují rušení z vnějších magnetických polí. Cívky s překrývajícími se konci jsou snadněji sestavitelné, ale odstup rozptýlených magnetických polí v některých situacích není tak dobrý.
Zasouvací konce jsou standardní metodou lokalizace. Jsou užitečné pro cívky, které je třeba opakovaně montovat a odstraňovat. Průměr volného konce je poměrně malý a může být navlečen ve stísněných prostorech. Konce by měly být stlačeny pevně dohromady, dokud nezaklapnou.
Pohyblivé konce se používají u cívky řady 1000.
Šroubované konce jsou vhodnější pro trvalé nebo dlouhodobější instalace. Šroubované konce se používají u cívky řady 1000.
Překrývající se konce jsou jednodušší, avšak v některých situacích jsou náchylnější k ovlivnění z rozptýlených magnetických polí. U cívek s tenkých průřezem není navyšující efekt tak špatný jako u cívek se stadardním průřezem. Překrývající se konce se používají u cívky řady 4000.
Tenké cívky: U vodičů s omezeným prostorem kolem nich mohou být navinuty cívky s tenčím průřezem než ty, které jsou uvedeny výše. Při velmi tenkém navíjení je většina průřezu cívky izolována a není příliš důležité, aby vinutí bylo ještě tenčí. Tenké cívky mají také nízký výkon a jsou méně vhodné pro měření nízkých proudů.
Délka: Ohebné cívky se dodávají v délce od 250 mm do několika metrů. Mohou být vyrobeny buď s nebo bez elektrostatického stínění. Pokud je cívka dostatečně dlouhá, může být několikrát obtočena kolem vodiče, aby se zvýšil výkon. Výstup je úměrný počtu závitů.
Instalace: Elektrické připojení k cívce je pouze na jednom konci. Druhý konec je "volný" a může být obtočen kolem složitě tvarovaných vodičů nebo vodičů v uzavřených prostorech. Ohebné cívky nemusí těsně přiléhat k vodiči a jejich výstup není nadměrně citlivý vůči poloze ve vztahu k vodiči. Musí však celý vodič obtočit.
Výstup: Typická vzájemná indukčnost ohebné cívky je 200 - 300nH. V závislosti na integrátoru mohou být tyto cívky použity k měření proudů od méně než 1A do více než 1MA a při frekvencích až několika stovek kHz. Speciální nízko výkonná vinutí mohou měřit vyšší frekvence.
Kalibrace: Cívky jsou individuálně kalibrovány, aby zajistili vzájemnou indukčnost. Pro cívky stejné konstrukce se mohou jednotlivé vzájemné hodnoty indukčnosti lišit o několik procent mezi cívkami. Alternativně mohou být cívky vyměnitelné. V tomto případě je cívka "zatížená" sériovým odporem, aby kompenzovala změnu vzájemné indukčnosti. Integrátor používaný s výměnnými cívkami musí být vhodně navržen.
Stínění: Elektrostatický plášť je někdy vhodný pro snížení šumu při velmi nízkých měřených proudech, nebo pro minimalizaci kapacitní navýšení při vysokofrekvenčních měřeních.
Vnější opláštění: Polyesterové pletenec poskytuje maximální ohebnost a obecně přitažlivou povrchovou úpravu, ale méně dobré elektrické izolace. Normální plášť je polyolefinové rukávec, které poskytuje lepší izolaci, ale méně ohebnou cívku. Rukávce vyhovuje použít na delší cívky. Jedná se o kompozit ze skleněného vlákna a silikonového kaučuku s vynikajícími elektrickými vlastnostmi.